Z množičnostjo koriščenja avtorsko varovanih del je postalo nemogoče, da bi posameznik sam sledil vsem uporabam svojih del; prav tako pa je nepredstavljivo, da bi se uporabnik za vsako skladbo, ki bi jo želel predvajati, dogovarjal s posameznim avtorjem za pravice, ceno in pogoje uporabe.
Kolektivne organizacije so tako nastale iz praktične potrebe avtorjev, da nadzirajo uporabo varovanih del in uporabnikov, da si na enem mestu pridobijo ustrezno dovoljenje.
V povprečju pri nastanku ene skladbe sodelujejo trije soavtorji, ki se dogovorijo o višini deleža avtorskega nadomestila na vsakem delu, ki pripada posameznemu ustvarjalcu. To storijo s prijavo dela, ki je hkrati tudi njihova medsebojna pogodba.
Več o prijavi del
SAZAS je tako hkrati skrbnik avtorsko varovanih del in poslovni partner uporabnikom, saj jim zagotavlja možnost pridobitve dovoljenja na enem mestu za celoten svetovi repertoar in to po enotni ceni za istovrstne uporabnike. Z izdajo dovoljenja tako uporabniku omogoči zakonito predvajanje zaščitenega repertoarja, pa tudi s svojo storitvijo celovito poenostavi spoštovanje kompleksne avtorske zakonodaje.
Kolektivne organizacije so vez med avtorji in uporabniki