Od 5. do 7. 11. 2011 bo Društvo slovenskih skladateljev (DSS) v Ljubljani gostilo letno skupščino Evropskega skladateljskega foruma z vsemi spremljajočimi prireditvami.
V nedeljo, 6. novembra bo v dvorani Univerze potekala okrogla miza o najaktualnejšem dogajanju na področju avtorskih pravic ter zastopanosti skladateljev na evropski ravni. Vodil jo bo Klaus Ager, predsednik Evropskega foruma skladateljev (European Composers Forum – ECF), ki je hkrati tudi predsednik Avstrijskega skladateljskega društva (ÖKB) in sopredsedujoči v Evropski zvezi skladateljev in piscev besedil (ECSA). Razpravljavci bodo še:
- Alfons Karabuda, predsednik Evropskega združenja skladateljev popularne glasbe (APCOE) in izvršni predsednik ECSA,
- Bernard Grimaldi, tretji sopredsedujoči ECSA s strani Evropskega združenja ustvarjalcev filmske glasbe in glasbe za medije (FFACE),
- Konrad Boehmer, član upravnega odbora ECF in donedavni predsednik upravnega odbora enega od dveh nizozemskih društev za zaščito avtorskih pravic (STEMRA) ter
- Patrick Ager, generalni sekretar ECSA.
Prav tako bo v nedeljo, 6. 11. 2011, moč prisluhniti predstavitvi Evropskega orkestra za sodobno glasbo (European Contemporary Composers Orchestra – ECCO), ki deluje pod pokroviteljstvom ECF, sedež pa ima v Sloveniji na DSS (slednji je svoj prvi koncert izvedel junija letos v umetniškem srcu Dunaja – Museumsquartierju).
V ponedeljek, 7.11.2011 bo potekala predstavitev še ene od akcij ECF – Composers Factory. Gre za idejo o povezovanju dobrih praks ustvarjalnega glasbenega dela z otroki v razredu. Prvič v tem okviru sploh bodo trije vidni predavatelji (in skladatelji) Helmut Erdmann (Nemčija), Petra Sachsenheimer (Avstrija) in David Stoll (Velika Britanija) predstavili tri različne pristope k tovrstnemu delu.
Po predavanjih (razred otrok z OŠ Majde Vrhovnik bo pripeljala njihova učiteljica Polona Guček Skrbinek) bo potekala še predstavitev Composers Factory in panel z vsemi tremi predavatelji, ki ga bo vodil Fritz Niemann (ECSA in ECF).
Sobotni in nedeljski večer bosta v znamenju trilateralne mednarodne izmenjave DSS s sorodnima društvoma iz Srbije in Makedonije. Koncertna sporeda sta prilagojena umestitvi v okvir Composers' Conference ECF in bosta tako poleg del skladateljev iz Srbije, Makedonije in Slovenije prinesla tudi dela skladateljev iz drugih držav članic ECF.
Celoten program v angleškem jeziku si lahko ogledate tukaj.
Na tej povezavi dobite knjižico v angleškem jeziku Composers Conference Ljubljana 2011