Peticijo za pravični internet podpisalo 20.000 ustvarjalcev Evropske unije, tudi iz Slovenije
Bruselj, 5. 9. 2016. Evropska komisija zaključuje s svoji delom glede avtorsko zakonodajne reforme, zato so na podpredsednika Ansipa naslovili peticijo ustvarjalcev z zbranimi 20.000 podpisi, za pravično, uravnoteženo in pošteno ureditev pravic ustvarjalcev v digitalnem okolju. S peticijo MakeInternetFair so tako dali evropskim institucijam jasen signal, da so trenutno veljavni pogoji nesprejemljivi.
Irski skladatelj Bill Whelen je dejal: Edinstveni učinki ustvarjalnih aktivnosti so bistveni za naše razumevanje nas samih in naše družbe. Z onemogočanjem virov prihodka, ki so jih v preteklosti hranili, bomo – v neizmerno kratkem času – skrčili tovrstne kariere na to, da bodo nujno amaterske ali »popoldanske«. Komisija bi se morala odločno zavedati organskega učinka obstoja kulture in se oddaljiti od radikalnih dejanj v odzivanju na položaj, ki je alarmanten in kulturno uničujoč.
Trenutno spletni gigantje zagovarjajo stališče, da se avtorsko-zakonodajne obveznosti ne nanašajo na njih in se skrivajo za izjemami varnega pristana v izogib pravičnega plačila obveznosti do ustvarjalcev in imetnikov pravic.
Na sestanku v Bruslju s podpredsednikom Komisije Ansipom so se tako sestali Daniel Buren, vizualni umetnik C215, arhitekt Aymeric Zublena, slikar Paul De Gobert in predstavniki avtorskih organizacij GESAC ter EVA (European Visual Artists).
Kot smo že poročali, so evropski avtorji in ustvarjalci naslovili odprto pismo Jean-Claude Junckerju, komisarju Evropske unije.
Združenje SAZAS, kot član CISAC, največje globalne mreže avtorskih kolektivnih organizacij, avtorjem in imetnikom pravic posreduje sporočilo GESAC (evropskega združenja avtorskih kolektivnih organizacij) in vas vljudno vabimo, da se po lastni presoji pridružite vseevropski akciji in podprete peticijo MakeInternetFair.eu.
Sporočilo GESAC:
Bruselj se sooča s procesom celovite posodobitve avtorsko zakonodajnega okvira, ki bi lahko dramatično vplival na življenje vseh ustvarjalcev.
Združene evropske kolektivne organizacije so poskrbele, da je prenos vrednosti, ki je škodljiv za ustvarjalce, številnim platformam pa omogoča prednosti, postal del agende Evropske komisije. Ker bitka še ni dobljena, je problematiko še vedno potrebno spodbujati.
Več kot 1.000 ustvarjalcev je že podpisalo pismo, ki je bilo poslano predsedniku Evropske komisije, Jean-Claude Junckerju, v katerem ga rotijo, da pristopi k problematiki platform, ki ne delijo vrednosti del, katerih zagotavljajo dostopnost. Vendar to ne zadostuje: zagotoviti si moramo, da Komisija sliši, da pričujoča problematika učinkuje na vse ustvarjalce: ne glede na to, ali so uveljavljeni ali začetniki; ali so skladatelji, arhitekti, režiserji; ali so Evropejci ali ne.
Smo šele na začetku: konec prihodnjega leta se bo vključil Parlament Evropske unije in njegove države članice, zato je nujno, da sodelujemo vsi.
Trenutno, računamo na vas, da bo glas ustvarjalcev slišan v Bruslju, zato vas vljudno prosimo, da nagovorite člane k podpisu peticije na povezavi: MakeInternetFair.eu
Avtorice, avtorji, glasbeniki – vljudno vabljeni k podpisu peticije za pravični internet.
>> Evropski avtorji in ustvarjalci naslovili odprto pismo Junckerju za pravičnejši internet